Огляд зарплат Product Roles в українських IT-компаніях

Twitter
Linkedin
Facebook
Telegram

СЕО Катерина Осадчук і команда INDIGO Tech Recruiters провели огляд заробітних плат для Product Roles в IT. Нагадаємо: щорічно ми випускаємо огляд заробітних плат C-Level-працівників.

Професії Менеджмент Топ-менеджер Огляд зарплат СМО Команда HR IT

СЕО Катерина Осадчук і команда INDIGO Tech Recruiters провели огляд заробітних плат для Product Roles в IT. Нагадаємо: щорічно ми випускаємо огляд заробітних плат C-Level-працівників.

Дякуємо за допомогу в зборі даних Павлу Педенку, co-founder Growth Marketing Stage і ConfidenceConf, Сергію Алєксєєву, founder Lampovoe IT, і Рею Астафічеву.

А за професійну допомогу в обробці даних – подяка Віталію Луженцову.

СЕО INDIGO Tech Recruiters Катерина Осадчук   СЕО INDIGO Tech Recruiters Катерина Осадчук  

Наш огляд проведено за посадами General Product Officer (GPO), Product Owner, Product Manager і Project Manager.

Більшість даних ми отримали щодо Product Managers і Product Owners, і ця стаття про них.

На тему ролей Product Managers і Product Owners регулярно виникають суперечки – чи є між ними різниця, крім другого слова в назві?

В IT-спільноті ще не визначилося чітке розмежування між назвами, а їхнє наповнення змінюється від компанії до компанії – кожен сам визначає актуальні функції.

Якщо ж згадати історію виникнення ролі продуктових управлінців – до речі, зовсім не в IT, а в компанії Procter & Gamble, звідки досвід був перенесений одним з менеджерів у Microsoft, – різниця є.

Традиційно і ефективно працювали разом менеджер продукту і менеджер проєкту.

Перший вивчав споживачів і конкурентів, формував вимоги до продукту з огляду на свої знання і, власне, відповідав за досягнення максимальної цінності продукту для користувача. Він передавав концепцію з вимогами менеджеру проєкту, який відповідав за терміни, якість, виконання бюджету і ефективність команди розроблення.  

Все ясно, зрозуміло і добре працювало в waterfall-методології – коли кожна наступна ітерація йшла після попередньої, все було чітко і по порядку сплановано.

Але світ прискорюється, і замість каскадної моделі прийшла гнучка. Вона враховувала, що вимоги до продукту можуть змінюватися, зважаючи на ринкові зміни. І саме в agile частіше почали використовувати поняття Product Owner і Product Manager. Але гнучкість почала даватися взнаки і в тому, що ці ролі поєднуються 2 в 1 або є нечіткий розподіл функцій і завдань ролей. Це й викликає складнощі.

З одного боку, такий менеджер повинен стежити за ринком, щоб зберігати актуальність продукту для користувачів, розробляти стратегію, роадмап, враховувати побажання стейкхолдерів. З іншого – зосереджуватися на розробленні, щоб дотримуватися термінів і бюджету, відбиватися від тих самих стейкхолдерів, адже всі «хочу» реалізувати неможливо, і постійно керувати командою.

Чи можна одночасно мислити стратегічно й тактично; постійно стежити за ринком, але водночас мати час на втілення вивченого в життя; фокусуватися і на клієнтах, і на команді; думати і про бізнес, і про технології?

Можливо, але на короткій дистанції. З прийняттям факту, що таке жонглювання або призведе до вигоряння, або до того, що частина «кульок» цього процесу будуть падати і боляче бити по ногах.

Іноді компанії виходять зі становища, виділяючи ролі Product Owner/Manager (немає різниці, як називається, але тих, хто концентрується на стратегії, користувачах і вивченні ринку) і Project Manager (які відповідають за тактику реалізації задуманого).

Найчастіше ж Product Manager – це бізнес-роль, що наповнює беклог завданнями, зважаючи на вивчення метрик продукту, ринку і потреби користувачів. А Product Owner – agile-роль, яка займається пріоритизацією і гігієною беклога – що ми можемо вмістити в одиницю часу так, аби не вибиватися з термінів, зважаючи на поточне завантаження і компетенції команди.

Будемо раді почути ваші думки про ці ролі. А поки давайте подивимося на рівень зарплат у цілому по ролях Product/Project і заглибимося в деталі саме по ролях Product Owner/Manager.

В основі цього матеріалу – дані, отримані від 142 продуктових управлінців, які працюють в IT-компаніях на території України.

І серед них – від 107 Product Owners і Product Managers.

Загалом вилка доходу по посадах, що досліджуються, має такий вигляд.

Рис. 1. Вилка оплати по усіх посадах, зазначених у опитуванні Рис. 1. Вилка оплати по усіх посадах, зазначених у опитуванні

По CPO ми отримали недостатньо даних для окремого огляду. Але з цієї загальної таблиці видно, що у них найвища оплата: мінімальна – $4000, на медіані – $5800, 90 перцентиль – $6120.

У деталях роль і зарплати Project Manager ми розберемо в наступній статті, а в цій розглянемо ролі Product Owner і Product Manager.

Рис. 2. Країна заснування компанії Рис. 2. Країна заснування компанії
Рис. 3. Кількість працівників у компанії Рис. 3. Кількість працівників у компанії
Рис. 4. Відсоток учасників з аутсорсингових, аутстафінгових і продуктових компаній Рис. 4. Відсоток учасників з аутсорсингових, аутстафінгових і продуктових компаній
Рис. 5. Відсоток учасників, які працюють у B2B, B2C та іншого типу компаніях Рис. 5. Відсоток учасників, які працюють у B2B, B2C та іншого типу компаніях

Дохід Product Owner (27 респондентів) в IT може становити від $1960 до $4380. Медіана – $3300. Також були дані $6800 і $8300. Вони потрапили до 10 % верхнього значення вибірки, тому статистично були обрізані як можливі аутлайнери або малоймовірні. Як і нижні $700-800.  

У Product Manager (80 респондентів) вилка доходу – від $1300 до $4800. Медіана – $2750. 

Рис. 6. Загальна вилка винагороди Рис. 6. Загальна вилка винагороди 

Рівень зарплати PO і PM залежить від різних факторів. Хочу звернути увагу на те, що пункти, за якими ми отримали менше чотирьох однакових відповідей, були вилучені, тому що не можуть бути досить валідними для ухвалення рішень.

Так, наприклад, тільки по четверо опитаних працюють в аутсорсингових і аутстафінгових компаніях – цих даних недостатньо для об'єктивних висновків по вилці оплати.

Більшість респондентів працюють в продуктових компаніях і отримують на медіані $2900, $4760 – максимум.

13 осіб працюють у компанії, де є і аутсорсинг, і розроблення продукту.

Рис. 7. Взаємозв'язок між винагородою та типом компанії Рис. 7. Взаємозв'язок між винагородою та типом компанії

75 чоловіків і 32 жінки взяли участь в опитуванні, статистика показує, що середня зарплата чоловіків становить $3246, а жінок – $2512.

Рис. 8. Взаємозв'язок між винагородою та статтю працівника Рис. 8. Взаємозв'язок між винагородою та статтю працівника

Існує практично пряма залежність підвищення рівня оплати від кількості років роботи в IT-сфері. PO і PM з досвідом роботи в IT від семи і понад десять років можуть розраховувати в середньому на оплату в розмірі $3705-4088. Водночас колеги з досвідом роботи в IT від одного до трьох років заробляють у середньому $1736-2088.

Рис. 9. Взаємозв'язок між середньою винагородою і кількістю років роботи в IT-сфері Рис. 9. Взаємозв'язок між середньою винагородою і кількістю років роботи в IT-сфері

Помітна тенденція зростання рівня оплати залежно від розміру компанії (за кількістю працівників). Найбільше заробляють PO/PM-менеджери в компаніях, де працює більше 201 особи.

Рис. 10. Середній рівень оплати PO/PM залежно від кількості працівників у компанії Рис. 10. Середній рівень оплати PO/PM залежно від кількості працівників у компанії

Рівень оплати PO/PM практично не залежить від того, працюють вони в стартапі, якому один рік, або в більш зрілій компанії. 

Рис. 11. Взаємозв'язок між винагородою та віком компанії Рис. 11. Взаємозв'язок між винагородою та віком компанії

Найбільш низька вилка доходу у PO/PM, які працюють у компаніях, заснованих в Україні.

Рис. 12. Взаємозв'язок між винагородою та країною заснування компанії (Other = USA or Canada) Рис. 12. Взаємозв'язок між винагородою та країною заснування компанії (Other = USA or Canada)

Більшості опитаних менеджерів – від 21 до 30 років, а рівень оплати вище у тих, хто старше 31 року – їхня заробітна плата на медіані – $3500, у порівнянні з $2700 у колег, молодших за віком.

Рис. 13. Взаємозв'язок між винагородою та віком PO/PM Рис. 13. Взаємозв'язок між винагородою та віком PO/PM

Якщо порівняти зарплату продуктових управлінців у різних сферах, то побачимо, що фінансово приємніше працювати в Marketplace ($4000 на медіані), FinTech and Banking ($3700) і GameDev ($3300).

Рис. 14. Взаємозв'язок між винагородою PO/PM і сферою роботи компанії (медіана) Рис. 14. Взаємозв'язок між винагородою PO/PM і сферою роботи компанії (медіана)

Більшість PO/PM, які задоволені своєю роботою, отримують у середньому $3257-3363. Незадоволені роботою респонденти з оплатою праці $2300-2432.

Рис. 15. Задоволеність роботою PO/PM у зв'язку з рівнем оплати (середнє) Рис. 15. Задоволеність роботою PO/PM у зв'язку з рівнем оплати (середнє)

Фактори мотивації і демотивації Product Owner і Product Manager.

Крім рівня заробітних плат, нам цікаво було дізнатися про фактори мотивації, демотивації і деякі умови праці.

Для працівників на зазначених посадах пріоритетним фактором мотивації є професійний розвиток (81,31%). Другий за важливістю фактор – свобода в ухваленні рішень (67,29%), замикає трійку лідерів рівень заробітної плати (66,36%).

Рис. 16. Фактори мотивації Product Owner і Product Manager Рис. 16. Фактори мотивації Product Owner і Product Manager

Демотивують насамперед недостатній професійний розвиток (46,73%), некомпетентний і неефективний менеджмент компанії і відсутність балансу робота/життя (у рівних частинах – 44,86%), з невеликим відривом – недостатній рівень оплати (43,93%).

Рис. 17. Фактори демотивації Product Owner і Product Manager Рис. 17. Фактори демотивації Product Owner і Product Manager

Дивно, але у ролей, які безпосередньо відповідають за кінцевий результат, немає KPI (у 55,14%) і практично немає бонусів. 

Рис. 18. KPI, за які виплачують бонус Рис. 18. KPI, за які виплачують бонус
Рис. 19. Періодичність, з якою виплачують бонус Рис. 19. Періодичність, з якою виплачують бонус

Як фізичні особи – підприємці оформлені 75,70% опитаних, що звично для IT. Але є і 15,89% працівників, які оформлені за трудовою книжкою.

Рис. 20. Тип оформлення співпраці Рис. 20. Тип оформлення співпраці

І у 79,44% опитаних оплата прив'язана до курсу $.

Рис. 21. Валюта, до якої прив'язана виплата винагороди. Рис. 21. Валюта, до якої прив'язана виплата винагороди.

Будемо раді, якщо ця інформація буде корисною для ухвалення правильних бізнес-рішень.

У наступному огляді плануємо поділитися відомостями про роль і винагороду Project Manager в IT.

Не перемикайтеся.

Автор: Катерина Осадчук, СЕО INDIGO Tech Recruiters

Інфо
Автор статті: INDIGO Tech Recruiters
3882 Переглядів
Категорія C-level
25.09.2020

Схожі статті

«Твоя особистість зливається з твоїм стартапом: якщо все добре – і тебе драйвить, якщо погано – ти теж "падаєш"»: інтерв'ю з Олександром Дятловим, General Manager Ukraine у Very Good Security
Сфера захисту чутливих даних стає все перспективнішою (sensitive data – це, наприклад, біометричні дані, інформація про здоров'я, фінанси та інші особисті відомості). У я..
Крізь вогонь, воду й фазу штормінгу: 5 стадій розвитку команди
Безліч концепцій описують динаміку розвитку груп. Простою та зручною для використання на практиці ми, команда IT рекрутерів Indigo, вважаємо теорію, запропоновану америк..
IOWNIT: ми докладаємо всіх зусиль, щоб зберегти технічну культуру на високому рівні. Це імпонує фахівцям з такими ж цінностями
Якщо ви ще не чули про iownit (що було б дивно), дозвольте нам це виправити. iownit Capital and Markets, Inc
"Любов з першого погляду", або як Indigo з випускниками школи "Hillel" спілкувались :)
Між собою ми жартома вирішили що зустріч була схожа нателешоу «Любов з першого погляду» :). Випускники школи мали можливість поспілкуватись з HR’ами і рекрутерами і запит..
Почути головне: 8 порад щодо оцінки цінностей топ-кандидата
Ціна помилки при наймі топ-менеджера вкрай висока і може коштувати бізнесові самого бізнесу. Окрім досвіду, знань та навичок, при executive search особливу увагу слід при..
Як найняти кращих? Працюємо над брендом IT-компанії
Днями ми підіймали одну болючу тему (особливо, для власників і СЕО компаній), чому до вас не йдуть працювати кращі кандидати ринку IT. Серед причин — проблеми з брендом ..
Огляд зарплат СТО в українському IT
СЕО Катерина Осадчук і команда INDIGO Tech Recruiters провели другий щорічний огляд заробітних плат для C-Level в IT. Нагадаємо, що раніше ми випустили огляд заробітних п..
Скільки заробляють СЕО на ринку українського IT?
СЕО Катерина Осадчук і команда INDIGO Tech Recruiters провели другий щорічний огляд заробітних плат для C-Level в IT. Нагадаємо, що раніше ми випустили огляд заробітних п..
СОО: роль и зарплата в реалиях украинского IT?
Об авторе: Екатерина Осадчук — СEO Indigo Tech Recruiters , экономист, профессиональный психолог, HRD и директор по оргразвитию с более чем 10-летним опытом. Функции СО..
Як налаштувати воронку в IT-рекрутингу
Воронка рекрутингу описує послідовні етапи взаємодії роботодавця з кандидатами від запиту на пошук до найму..
Штучний інтелект замість боса, фахівці з різноманіття та бебі-бумери на заміну «зетам»: рекрутингові тренди нової декади 
Про тенденції в своїй галузі наприкінці року не пише хіба що лінивий, а оскільки ми з it recruitment agency Indigo — невтомні бджілки, вирішили і собі проаналізувати, чо..
Бермудські трикутники: 9 небезпечних зон, де ми втрачаємо кандидатів 
Чому замість черги кандидатів під офісом гуляє тільки вітер? В процесі рекрутингу є безліч етапів, коли пул пошукачів поступово зменшується, і в результаті на співбесіді,..
Як стати family-friendly роботодавцем: 15 цікавих практик 
Окрім турботи про самих співробітників — що ще може зробити компанія, щоб показати своє ставлення до людей? Налагодити стосунки з їхніми родинами. Family-friendly — важли..
Погані ідеї: 5 способів завалити бренд роботодавця
Ви можете формувати персональний бренд або ні — але ваша репутація бігтиме поперед вас, немов конферансьє..
Екранні уроки: 6 епічних кіноспівбесід в IT
Вчитися проводити співбесіди можна не тільки на власному досвіду, а і у своїх колег з великих та малих екранів..