Де вчитися майстерності лідерів, що надихають? Досвід, наставники, книги, тренінги, історії успіху – у кожного свої джерела. Ми з рекрутинговим агентством Indigo пропонуємо ще один – фільми, герої яких виявляють цінні для керівників якості. Отже, дивимося добірку цікавих сцен та аналізуємо: що спрацює у реальному житті?
Ми не закликаємо на складних переговорах чинити з візаві так, як Ахіллес із фессалійцем. Але сам підхід заслуговує на увагу. Герой хоч і не був формальним керівником, враховуючи, який кредит довіри він мав, саме його поведінка багато в чому визначила настрій війська. Менше слів — більше справи, без зайвих рухів, з холодним розумом та правильною тактикою — найкращий вибір дій лідера у критичній ситуації, коли на нього звернені десятки очей.
Захопити владу – справа нехитра. Але не кожному дано усвідомити, що це не лише привілей, а й ноша, велика відповідальність. Комусь у новому прочитанні легенди це вдається — через заперечення, випробування та муки. А для когось корона виявляється надто важкою — можливо тому, що спочатку була самоціллю. І, звичайно, цей символічний круглий стіл — цікаво, що до нього дозріли далеко не всі сучасні Великі Боси.
Багато про майстра говорить його готовність і здатність готувати наступників. Історія про наставника та талановитого, але складного учня. Про виправдану суворість під час підготовки до професії, в якій на коні — людське життя. «Настане момент, коли ви дійдете до знемоги, і вам захочеться здатися. Питання ось у чому: здаєтеся?»
Сильний лідер, який точно знає, що потрібно людям у певний момент: розсмішити, роздратувати або кинути виклик. І зовсім не важливо, чи вдалося йому самому проломити стіну. «Хоча спробувати» — іноді це вже більше, ніж будь-хто міг сподіватися.
Відмінна демонстрація великої істини: неідеальні люди можуть поєднуватися в ідеальні команди (або як мінімум ефективні). Не маючи можливості залучити найкращих гравців, менеджер команди вирішує «відтворити їх у сукупності» — шляхом сильних сторін тих, хто у нього є.
Людина може бути абсолютно марною для команди тільки тому, що займає не ту позицію. Так і сталося в цій історії — справжній талант продивилися професійні тренери, але легко побачила спостережна прийомна мати. І бездарний хлопчина як за помахом чарівної палички перетворився на мрію всіх команд.
Кіно про складне і дивне кохання, а ще про стосунки наставника та учениці. Визнаний майстер дає художниці, що починає, зворотний зв'язок — ділиться цілком щирим (схоже) відгуком. Причому виключно про самі картини, а не саму Фріду. І при цьому наполягає, що його слова не такі вже й важливі: «Навіщо тобі моя думка? Якщо ти справжній художник, ти малюватимеш, бо не зможеш без цього жити».
8. Стів Джобс, «Джобс: Імперія спокуси»
Хвала безумцям, одинакам, бунтарям». В історії стосунків цього легендарного керівника з командою багато суперечливих епізодів. Але чого в нього точно не відібрати — це пристрасті до своєї справи, яка заряджала всіх навколо. А підхід до формування команди... Йому позаздрив би будь-який рекрутер: жодних тобі 10-рівневих співбесід та термінів очікування фідбека, за які кандидат встигає змінити п'ять роботодавців.
Наставник баскетбольної команди у цьому фільмі — чудовий приклад лідера, який думає про майбутнє і готовий жертвувати миттєвими інтересами заради високої та важливої мети. Навіть приймаючи непопулярні рішення та викликаючи на себе гнів підопічних.
У цьому кумедному епізоді мультфільму прихована велика мудрість керівника, буквально секретний код успішного керування: правильне визначення мотивів людей. На будь-якій позиції, будь то frontend developer або офіс-менеджер. Майстер Шифу зміг виявити справжній інтерес незграбної Панди: пельмішки! І йому вдалося перетворити телепня на Воїна Дракона. Це нізащо не сталося б, застосуй мудрий майстер методи, звичні іншим дисциплінованим учням.
Коли ситуація стабільна, легко декларувати свої принципи. А от коли хмари згущуються прямо над твоєю маківкою? Далеко не всі лідери витримують тест на міцність і продовжують дотримуватися переконань. Історія великого індійського лідера нагадує, якими голосними часом можуть бути тихі слова.
Не всі люди, з якими доводиться працювати, зручні та прості у спілкуванні. Талант часто межує із «шорстким» характером. Наставник у цій історії не шукає легких шляхів, і допомагає учням усвідомити: доки не переможеш бій із самим собою — на рингу з суперником робити нічого.
По-перше, ця культова сцена — добрий приклад джоб-оффера, від якого важко відмовитись. По-друге — навчання на робочому місці, без відриву від виробництва, так би мовити: менше теорії — більше практики («На жаль, неможливо пояснити, що таке Матриця. Ти маєш побачити це сам»). А по-третє, якщо бути чесними, чи багато керівників можуть похвалитися, що дають своїм підлеглим вибір хоча б із двох «пігулок»?
Ведучи дуже непрості «переговори», ризикуючи бути скинутим з даху — герой таки подумав не лише про себе, а й відстояв інтереси своєї команди, вибив бенефіти для решти в'язнів. Якщо вже покривати дах гудроном на спеку пліч-о-пліч — то і насолоджуватися крижаним пивком теж потрібно разом.
Кіногерої мають одну перевагу: якщо зіграти сцену не вдалося з першого разу, є другий дубль. Реальні лідери такої розкоші не мають: тому сценарій відносин із командою краще продумати до дрібниць. Його не перепишеш і не переграєш із нуля.
А які фільми про лідерів особливо вас вразили? І чому?