Щоб працювати в IT-сфері, не обов'язково бути тестувальником, програмістом або Frontend-розробником. Бізнеси щодня працюють із великими масивами даних щодо продажів, транзакцій, поведінки клієнтів. Саме завдяки бізнес-аналітикам IT-компанії працюють ефективніше.
Значення бізнес-аналітика в IT
Хто такий бізнес-аналітик? В IT ця роль — сполучна ланка між клієнтом, менеджером проєкту і командою розробників. Він знає, як працюють продукти, послуги або програмне забезпечення компанії, як влаштовані бізнес-процеси, а також розуміє потреби кінцевих клієнтів і користувачів.
Використовуючи аналітику даних, бізнес-аналітик оцінює ефективність продукту, послуги, ПЗ, вивчає ефективність процесів, аналізує потреби ринку і стежить за бізнес-рішеннями конкурентів. Ґрунтуючись на цьому, фахівець пропонує рішення, здатні зробити діяльність компанії ефективнішою, як з позиції взаємодії з клієнтами, так і з позиції поліпшення продукту або послуги. В обов'язки аналітиків також входить визначення глобальних тенденцій розвитку продукту.
Простими словами, бізнес-аналітик в IТ відповідає за те, щоб реалізований компанією продукт вирішував закладені завдання клієнтів з оптимальними бізнес-витратами.
Обов'язки бізнес-аналітика в ІТ
Обов'язки бізнес-аналітика можуть відрізнятися залежно від кваліфікації та особливостей компанії, проте основним його завданням є моніторинг і аналіз даних для підвищення ефективності бізнесу й вирішення бізнес-завдань клієнтів.
Що робить бізнес-аналітик?
Базові обов'язки:
- Робота із замовниками (користувачами). Спеціаліст визначає потреби клієнтів, з'ясовує пріоритетність завдань і розділяє вхідні запити, виходячи з потенційної важливості для бізнесу клієнта.
-
Проєктування та вирішення завдання. Бізнес-аналітик розробляє концепцію вирішення завдання, складаючи документацію, технічно прописуючи всі нюанси. Іноді це може бути побудова ТЗ, формування супровідної документації або розробка прототипу. Для створення концепції та постановки завдань можна залучати менеджмент і команди розробників.
-
Контроль рішень у процесі реалізації. Бізнес-аналітик постійно спілкується з розробниками, дизайнерами, менеджментом стосовно доопрацювання продукту в розрізі забезпечення потреб користувачів і реалізації завдань замовників.
-
Стратегічний аналіз та управління продуктом. В IT-сфері бізнес-аналітик краще за всіх розуміє можливості продукту й потреби ринку і може пропонувати топ-менеджменту нові рішення для розвитку компанії та підвищення ефективності бізнес-процесів.
Вимоги до кандидатів
Аналітик бізнес-процесів – Арістотель нашого часу. Він завжди шукає золоту середину між «хотілками» клієнтів і витратами ресурсів своєї бізнес-команди.
Бізнес-аналітик в IT:
- Компетентний, щоб повною мірою зрозуміти бізнес-завдання клієнта та його власні потреби.
-
Технічно грамотний, щоб оцінити масштаби доопрацювань і поставити команді правильне завдання, скласти документацію для реалізації тієї чи іншої потреби.
-
Розбирається в тенденціях і потребах конкретної бізнес-ніші, щоб покращувати продукт і пропонувати рішення, не лише йдучи в ногу з часом, але й діючи на випередження.
Бізнес-аналітик повинен володіти аналітичним складом розуму, критично мислити, мати ефективні комунікативні навички, бути скрупульозним, уміти слухати й доносити інформацію зрозумілою мовою.
Що стосується професійних вимог — це розуміння специфіки бізнесу клієнта й компанії, знання можливостей продукту та навички роботи з технічними інструментами.
Hard Skills & Soft Skills для бізнес-аналітика
В IT-сфері професійні навички (hard skills) враховуються для прийняття на роботу нарівні із загальними компетенціями (soft skills). Це відноситься і до бізнес-аналітика.
5 ключових Hard Skills для бізнес-аналітика в IT:
- Знання іноземних мов, обов'язкова — англійська.
-
Розуміння бізнес-процесів у конкретних галузях бізнесу.
-
Робота з програмами, необхідними для управління проєктами, процесами, додатками для збору й аналізу даних, постановки завдань, написання документів, складання презентацій. Наприклад, Worksection, Jira, Excel, Power Point.
-
Уміння працювати з великими обсягами даних.
-
Уміння конвертувати оброблену інформацію в графіки, таблиці, схеми.
6 ключових Soft Skills для бізнес-аналітика в ІТ:
- Навик комунікабельності, вміння викликати прихильність до себе.
-
Пунктуальність і дотримання дедлайнів.
-
Уміння працювати в команді.
-
Готовність приймати рішення.
-
Здатність швидко навчатися.
-
Стійкість і вміння переконувати, не тиснучи, а аргументуючи.
Професійні навички краще освоювати в колективі на позиції trainee або junior-фахівця.
Де вчитися на бізнес-аналітика: огляд курсів
Data Analyst — буде найбільш затребуваним фахівцем у 2020 році за версією дослідження світової економіки від бізнес-консалтингової компанії Guthrie-Jensen.
Згідно з даними порталу dou.ua в 2019 році в Україні на junior-позицію в напрямку Business Analyst прийняті 52 особи. Аналогічні показники були і в 2018 році: 38 джуніорів для відповідної позиції.
Список курсів для бізнес-аналітиків (початківців)
«Softserve»
Українська компанія Softserve, яка займається розробкою ПЗ і надає консалтингові послуги, у межах IT Academy проводить «Базовий курс із бізнес-аналізу». Курс акредитований ІІВА. Заняття платні, три рази на тиждень протягом двох місяців у режимі онлайн.
- Курс для новачків.
-
Вартість — 12 000 грн.
-
Онлайн.
«NIX»
Курс від харківської компанії NIX «Business analysis education» теж для новачків і абсолютно безкоштовний. Заняття тривають два місяці, є онлайн-навчання. Наразі набір закритий, проте рекомендуємо стежити за оновленнями. У 2020 році курс проходив два рази: липень-серпень, вересень-листопад.
- Курс для новачків із базовими знаннями в IT.
-
Вартість — безкоштовно.
-
Онлайн.
«Hillel»
Онлайн-курс «Бізнес-аналіз» від школи Hillel відбудеться в грудні. Курс читають Business Analyst Team Lead Epam, Єгор Патока і Lead Business Analyst Epam, Олександр Шолда — фахівці цієї сфери. Курси платні, учнів чекають 20 занять, які проходитимуть двічі на тиждень.
- Курс для новачків.
-
Вартість потрібно уточнювати, заповнивши форму на сайті.
-
Онлайн.
«IT Education Academy» — міжнародний освітній центр.
Курс “Business Analysis” стартує 1 грудня, навчання у форматі онлайн. Заняття проходять двічі на тиждень з 19:00 до 22:00 (Zoom-конференції).
- Курс для новачків.
-
Вартість — 8500 грн, на момент написання статті діє акційна вартість — 6800 грн.
-
Онлайн.
«Infopulse Univer»
Курс «Бізнес-аналіз в інформаційних технологіях» стартує 6 лютого 2021 року. Заняття проходитимуть по суботах протягом двох місяців, усього — 45 годин навчання.
- Курс для новачків та аналітиків-початківців.
-
Вартість — 7000 грн на місяць.
-
Онлайн.
Скільки може заробляти бізнес-аналітик
Згідно з даними Work.ua на момент написання статті середня заробітна плата бізнес-аналітика в Україні — 27 500 грн., зважаючи на рівень з/п BA, зазначеного у вакансіях на ресурсі.
Якщо спиратися на статистику dou.ua за літо 2020 року, то середня зарплата Business analyst у червні цього року становила $2000, а у фахівців із досвідом роботи менше року — $665.
Корисні посилання
Насамкінець додамо кілька корисних матеріалів, які допоможуть почати знайомство з професією бізнес-аналітика.
Корисні книги:
- BABOK Guide v 3.0 — настільна книга всіх бізнес-аналітиків.
-
Принципи роботи з вимогами до програмного забезпечення. Дін Леффінгвелл, Дон Відріг.
-
UML. Посібник користувача. Граді Буч, Джеймс Рамбо, Івар Якобсон.
Посилання на відеокурси з бізнес-аналітики:
Відео для новачків у професії від комп'ютерної школи Hillel: Що таке бізнес-аналітика, Бізнес-аналіз: техніки прототипування, вебінар — 10 хитрощів бізнес-аналітика.
Курс юного бізнес-аналітика на Youtube-каналі — Експерт з IT та організаційного розвитку.
Бізнес-аналіз мобільних додатків на Youtube-каналі — loftblog.