Хвали мене повністю. Як мозок сприймає фідбек: підказки нейрокоуча 

Twitter
Linkedin
Facebook
Telegram

Ознакою продуктивної команди є культура постійного зворотного зв’язку (ЗЗ)

HR Топ-менеджер Бізнес Команда
Хвали мене повністю. Як мозок сприймає фідбек: підказки нейрокоуча 

Ознакою продуктивної команди є культура постійного зворотного зв’язку (ЗЗ). Але чи в усіх колективах знають, як правильно надавати фідбек колегам та підлеглим, не раптово й не безжально? Як ЗЗ сприймає наш командний центр — мозок?


Ми вже писали про те, як мозок приймає оффер та як адаптується в новому колективі. А як надавати позитивний чи негативний фідбек, щоб нас почули? З таким питанням ми з командою IT-рекрутерів Indigo знову звернулися до експерта — Катерини Гайдученко, тренера та співавтора Школи нейрокоучингу, співавтора проекту Connectome.


Важливо: насправді в нейрофізіології все значно складніше. Але для розуміння ми попросили фахівця пояснити все максимально просто.


Мета визначає засоби«Зазвичай зворотний зв’язок може мати одну з двох цілей: або щоб людина продовжувала робити все так само добре — тобто «не чіпати те, що працює». Або досягти того, щоб людина почала діяти інакше. Від цього залежить, як саме надається фідбек», — відзначає експерт.


Як правильно надавати фідбек «із плюсом»?Для закріплення бажаної поведінки існує спеціальний біологічний механізм. Так, нейромедіатор дофамін виконує багато функцій, але що важливо в контексті нашої теми — він виділяється в момент, коли ми отримуємо задоволення. «Фізичне — наприклад, їмо смачну страву, або соціальне — коли спілкуємося з приємною людиною, досягаємо мети, розв’язуємо складне завдання. А також — коли нас похвалили або подякували», — пояснює фахівець. Ще дофамін виділяється під час передчуття: коли ані ми, а ні нам ще не зробили нічого приємного, але ми плануємо щось вдіяти чи отримати; це дає нам відчуття мотивації.


Згідно з принципами нейрофізіології, закріплюється те, що винагороджується. Саме дофамін дозволяє закріплювати певні дії, які призвели до позитивного результату, а отже — до його виділення. «Тому керівнику варто обирати відповідні засоби. Почати з елементарного щирого «дякую», — відзначає Катерина Гайдученко. — Зрозуміло, що за роботу людям платять гроші. Але невже комусь шкода подяки?» Ідеально дякувати не загалом, а за конкретні дії та прояви поведінки, щоб людина розуміла, які саме з них варто закріпити. Отже, подяка, похвала, підтримка, емоції, бонуси — все це працює і є важливим: підбір IT-фахівців має отримувати логічне продовження завдяки ефективному утриманню. «Водночас варто зважати на таку особливість дофаміну: він «реагує» на новизну, а потім сприймається не як винагорода, а як норма, відбувається звикання, — нагадує експерт. — Тобто інструменти варто змінювати, заохочення має бути максимально різноманітним».


Як правильно надавати фідбек «із мінусом»?«Рівень дофаміну, що дає мотивацію, знижується, зокрема, якщо є загроза покарання, якого неможливо запобігти, — акцентує фахівець. — Наприклад, якщо співробітник очікує, що шеф його публічно сваритиме за помилку. Якщо вдається цьому запобігти — рівень знову підвищується, але саме очікування «забирає» дофамін, мотивацію та ще й викликає стрес».


Якщо ви плануєте надати людині негативний фідбек, насамперед треба впевнитися, що працівник розуміє, як треба було робити. Мав альтернативи. Володів потрібною інформацією, навичками, іншими ресурсами. Інакше за що сварити? Це не має сенсу. «Якщо людина просто не знає, як треба — спочатку варто все пояснити та навчити, використовуючи заохочення, а відтак і той самий дофамін. І тільки якщо працівник продовжує діяти неправильно усвідомлено — є сенс надавати зворотний зв’язок із позначкою “мінус”». Важливо: надаючи ЗЗ, в жодному разі не можна будь-яким чином зачіпати цінності людини. «Дослідження головного мозку показують, що коли люди зустрічаються з фактами, які суперечать їхнім глибинним переконанням, або хтось атакує їхні цінності — активізується та ж зона головного мозку, яка відповідає за реакції на фізичну загрозу, — відзначає Катерина Гайдученко. — Отже, якщо ми навіть вербально ображаємо цінності людини — працівник реагує на нас страхом або агресією, але точно не мотивацією». Тому фідбек треба надавати обережно та з повагою до світу іншої людини. Констатувати факти: «Ти робиш так, а краще робити так». Не позиціонувати діалог як критику і не акцентувати на цьому: «Увага! Зараз буде негатив!»
Ще один важливий елемент — вказати і на щось позитивне і на те, що працює, тобто не просто сказати «не так», а і порадити — «як». І знову-таки, заохотити, як мінімум вербально.


А які правила надання зворотного зв’язку вважаєте важливими та практикуєте ви?

Інфо
Автор статті: INDIGO Tech Recruiters
1644 Переглядів
Категорія HR
07.02.2020

Схожі статті

«Твоя особистість зливається з твоїм стартапом: якщо все добре – і тебе драйвить, якщо погано – ти теж "падаєш"»: інтерв'ю з Олександром Дятловим, General Manager Ukraine у Very Good Security
Сфера захисту чутливих даних стає все перспективнішою (sensitive data – це, наприклад, біометричні дані, інформація про здоров'я, фінанси та інші особисті відомості). У я..
Крізь вогонь, воду й фазу штормінгу: 5 стадій розвитку команди
Безліч концепцій описують динаміку розвитку груп. Простою та зручною для використання на практиці ми, команда IT рекрутерів Indigo, вважаємо теорію, запропоновану америк..
IOWNIT: ми докладаємо всіх зусиль, щоб зберегти технічну культуру на високому рівні. Це імпонує фахівцям з такими ж цінностями
Якщо ви ще не чули про iownit (що було б дивно), дозвольте нам це виправити. iownit Capital and Markets, Inc
"Любов з першого погляду", або як Indigo з випускниками школи "Hillel" спілкувались :)
Між собою ми жартома вирішили що зустріч була схожа нателешоу «Любов з першого погляду» :). Випускники школи мали можливість поспілкуватись з HR’ами і рекрутерами і запит..
Огляд зарплат Product Roles в українських IT-компаніях
СЕО Катерина Осадчук і команда INDIGO Tech Recruiters провели огляд заробітних плат для Product Roles в IT. Нагадаємо: щорічно ми випускаємо огляд заробітних плат C-Level..
Почути головне: 8 порад щодо оцінки цінностей топ-кандидата
Ціна помилки при наймі топ-менеджера вкрай висока і може коштувати бізнесові самого бізнесу. Окрім досвіду, знань та навичок, при executive search особливу увагу слід при..
Як найняти кращих? Працюємо над брендом IT-компанії
Днями ми підіймали одну болючу тему (особливо, для власників і СЕО компаній), чому до вас не йдуть працювати кращі кандидати ринку IT. Серед причин — проблеми з брендом ..
Огляд зарплат СТО в українському IT
СЕО Катерина Осадчук і команда INDIGO Tech Recruiters провели другий щорічний огляд заробітних плат для C-Level в IT. Нагадаємо, що раніше ми випустили огляд заробітних п..
Скільки заробляють СЕО на ринку українського IT?
СЕО Катерина Осадчук і команда INDIGO Tech Recruiters провели другий щорічний огляд заробітних плат для C-Level в IT. Нагадаємо, що раніше ми випустили огляд заробітних п..
СОО: роль и зарплата в реалиях украинского IT?
Об авторе: Екатерина Осадчук — СEO Indigo Tech Recruiters , экономист, профессиональный психолог, HRD и директор по оргразвитию с более чем 10-летним опытом. Функции СО..
Штучний інтелект замість боса, фахівці з різноманіття та бебі-бумери на заміну «зетам»: рекрутингові тренди нової декади 
Про тенденції в своїй галузі наприкінці року не пише хіба що лінивий, а оскільки ми з it recruitment agency Indigo — невтомні бджілки, вирішили і собі проаналізувати, чо..
Бермудські трикутники: 9 небезпечних зон, де ми втрачаємо кандидатів 
Чому замість черги кандидатів під офісом гуляє тільки вітер? В процесі рекрутингу є безліч етапів, коли пул пошукачів поступово зменшується, і в результаті на співбесіді,..
Як стати family-friendly роботодавцем: 15 цікавих практик 
Окрім турботи про самих співробітників — що ще може зробити компанія, щоб показати своє ставлення до людей? Налагодити стосунки з їхніми родинами. Family-friendly — важли..
Погані ідеї: 5 способів завалити бренд роботодавця
Ви можете формувати персональний бренд або ні — але ваша репутація бігтиме поперед вас, немов конферансьє..
День прийдешній: 10 рис команди майбутнього
Ми вже розповідали про персональні навички майбутнього. А наразі вирішили подумати про те, як трансформуються команди, і які саме навички та риси варто розвивати їм..